Početak nastave za školsku 2018/19. godinu:

Novi sistem bodovanja Završnog ispita

7. januar 2018.

Sadašnji i budući osmaci moći će da ponesu iz škole najviše 60 poena, dok će na završnom ispitu biti u prilici da osvoje još maksimalno 40.

Nov način bodovanja potvrdila je za "Blic" pomoćnica ministra prosvete za predškolsko i osnovno obrazovanje Vesna Nedeljković, koja ističe da se Ministarstvo i ranije zalagalo za ovakve promene uslova upisa.

Bodovanje Završnog ispita je na sledeći način:

• test iz matematike 13 bodova,
      • test iz maternjeg jezika 13 bodova,
      • kombinovani test 14 bodova .

Na ispitu će biti više otvorenih pitanja iz maternjeg jezika, kao i pitanja koja će se uvezivati. Kombinovani test će se, kao i prošle godine dobijati po različitim grupama da bi se smanjilo prepisivanje.

Kao jednu od mera koja bi umanjila mogućnost varanja na maloj maturi, ministar prosvete Mladen Šarčević je prošle godine naveo uvođenje kamera u učionice i sale u kojima se polažu testovi. One bi snimale iz ptičje perspektive, tako da se jasno vide pokreti, ali ne i lica maturanata. Ministar je najavljivao i promene u dežurstvu, tako da na maloj maturi u osmoletkama dežuraju i nastavnici srednjih škola, kao i eksterno ocenjivanje, koje bi bodovanje ispita učinilo objektivnijim. Ove promene sačekaće neke buduće generacije.

Izvor: blic.rs

Završni