Postavljeno je rešenje iz Kombinovanog testa

Postavljeno je rešenje za matematiku

Postavljena su rešenja za srpski i mađarski jezik

Rešenja sa završnog ispita postavićemo na školskom sajtu po završetku testiranja.

Most matematike

23. april 2018 - Galerija fotografija

U subotu, 21. aprila 2018. godine, u Novom Sadu, ekipa naše škole je uspela da izbori plasman u finale takmičenja Most matematike u organizaciji Društva Mladi matematičar i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Finale će se održati 19-21. maja u Vrnjačkoj Banji. Za razliku od ostalih takmičenja, ovo promoviše timski rad, saradnju i projektno orijentisanu nastavu.

Ekipu su činili učenici starijih razreda: Nađa Blažić VI2, Elena Popov VII2, Marko Stupar V4, Jovan Ludaić VIII4 i mentor-nastavnik matematike Danilo Borovnica. Takmičenje je ekipno i organizuje se za učenike osnovne i srednje škole.  Naša ekipa je imala priliku da vidi i sjajan projekat pokretnog mosta ekipe Tehničke škole iz Pančeva. Naši učenici su odigrali igricu na telefonu (rađena u JavaScriptu) i, pošto su znali 80%,  igrica-aplikacija sa telefona je poslala signal Arduino procesoru na mostu (preko blututa) koji se onda otvorio.

most01   most02

Sama struktura takmičenja (pre svega projekat) podržava projektno orijentisanu nastavu koja je od ove godine obavezna i u redovnoj nastavi prvog i petog razreda. Takmičenje se sastoji iz četiri dela: matematičke pitalice (pitanja naprednog nivoa iz matematike), geometrijskog izazova (na osnovu odgledanog filma se odgovara na pitanja koja su povazana sa matematikom), asocijacije (u vezi sa matematikom) i projekta. Ove godine tema projekta je „Most“. Naša ekipa je imala projekat pod nazivom „Prenosive konstrukcije“ gde su istraživali, koristili i povezivali znanje iz matematike sa projektom, pravili makete Leonardovog mosta, rešetkaste konstrukcije i Bejlijevog mosta, pripremili prezentaciju o projektu.

most03

Ekipi predstoji još dosta rada na projektu koji će pre finala prezentovati u školi, kao i u Centru za stručno usavršavanje za zainteresovane van naše škole.