Matematika kroz igru

5. novembar 2016 - Galerija fotografija

Nastavnik matematike Danilo Borovnica je u petom razredu održao ugledni čas na temu Deljivosti i faktorizacije brojeva. Koristio je edukativnu igru Prime Climb, kojoj je dao ime Pravilno Prosto Pentranje, tj. P3. Ovo je prvi put u Srbiji da se ova igra primenjuje u nastavi. Ovo može biti inovativna metoda učenja množenja i deljenja koja omogućava i mlađem uzrastu da se uključi u igru putem prepoznavanja obrazaca, tj. gledajući u boje. Za potrebe ovog časa, nastavnik Borovnica je uradio prevod pravila igre, napravio ploču i karte. Ovaj pristup nastavi odgovara Kolbovom eksperimentalnom ciklusu (stil učenja) koji polazi od konkretnog iskustva (osećati, otkrivati) preko reflektivnog posmatranja (opservacija), apstraktne konceptualizacije (promišljanje, analiza, razmišljanje) i aktivnog eksperimetnisanja (činjenje, primena).

igra1    igra4

U školi se dosta vremena provodi u savladavanju množenja i deljenja, ali većina provedenog vremena u vežbanju je frustrirajuća, dosadna, bez isticanja dubljeg razumevanja matematike, tako da deca gube zainteresovanost, propuštaju lepotu i uživanje. Ova igra inspiriše decu za dublje razumevanje matematike dok vežbaju aritmetiku; mehanizam igranja je jednostavan, tako da deca u njoj mogu da uživaju dok igraju, ali moguće strategije su dovoljno složene da čak i izvežbani igrači moraju da stanu i razmisle koji naredni potez će biti najbolji. Mi smo je zavoleli.
Igra liči na „Ne ljuti se, čoveče” samo po figurama i po tome što možete naljutiti protivnika kada ga izbacite sa table.
Uglednom času su prisustvovali direktor škole Vitomir Radak, učiteljica Gordana Rackov, pedagog Mirjana Blagojević, nastavnica tehničkog Marija Ristić i bibliotekarka Snežana Danić.
Za više informacija o ovoj igri pogledajte sajt nastavnika Borovnice.

igra2    igra3